Jak nás ovlivňuje takzvané bílé světlo, jak se liší od toho žlutého a jak s nimi vhodně pracovat?

Správně navrhnout interiérové osvětlení může být problematické jak z estetického, tak z funkčního hlediska. Avšak největší chyba, které se lidé při plánování osvětlení své domácnosti dopouštějí, je opomíjení účinků světla na fungování nejen lidského, ale téměř každého živého organismu. Jak nás ovlivňuje takzvané bílé světlo, jak se liší od toho žlutého a jak s nimi vhodně pracovat?

 

Satchin Panda, profesor na prestižním Salkově institutu pro biologický výzkum v San Diegu, ve své knize Cirkadiánní kód (Jan Melvil Publishing, 2020) uvádí, že moderní interiérové osvětlení narušuje naše cirkadiánní rytmy. Co to přesně znamená?

 

Cirkadiánní rytmus je soubor procesů, které probíhají téměř ve všech organismech včetně lidského těla přibližně každých 24 hodin v určitých fázích. Činnost jednotlivých orgánů, produkce hormonů a další funkce jsou „naprogramovány“ na určitý čas, a pokud s tímto rytmem nejsme v souladu, může to postupně vést k řadě zdravotních problémů. Jedním z mnoha příkladů cirkadiánního rytmu může být cyklus otevírání a zavírání květů rostlin v závislosti na denní době nebo pravidelné střídání spánku a bdění.

 

Významnou úlohu v tomto koloběhu hraje světlo, které je jakýmsi spouštěčem nejrůznějších procesů v organismu. Pro člověka je tak například přirozené chodit spát, když nastane tma, a vstávat s východem slunce. Umělé osvětlení, jemuž jsme vystaveni, však tento rytmus narušuje, neboť dnešní doba si žádá, abychom svítili i v čase, kdy je venku tma, a navíc organismus „mateme“ používáním osvětlení nevhodných barevných spekter.

 


Osvětlení s teplotou chromatičnosti 6 000 K


Osvětlení s teplotou chromatičnosti 2 000 K

Tajemství „bílého“ a „žlutého“ světla

 

Přirozené sluneční světlo mění v průběhu dne své spektrální složení. Je-li slunce vysoko, jeho paprsky procházejí nejtenčí vrstvou atmosféry, a proto jsou nejintenzivnější barvy s krátkou vlnovou délkou, především modrá. Takové světlo se nám jeví jako bílé. Čím více se však slunce přibližuje k obzoru, překonává světlo stále silnější vrstvu atmosféry, a proto začínají být naopak patrnější barvy s delší vlnovou délkou (červená) a světlo se zdá „teplejší“, žluté. Bílé světlo, v němž převládá modrá a azurová spektrální složka, nás udržuje v bdělém stavu, neboť jeho působením dochází v těle ke snížení produkce melatoninu – hormonu, jenž ovlivňuje náš spánkový cyklus. Je-li tma, tělo (konkrétně nadvěsek mozkový neboli epifýza) produkuje melatoninu více, a tudíž se nám chce spát. Aby bylo umělé světlo v souladu s cirkadiánním rytmem člověka, mělo by poskytovat více světla přes den (s modrou a azurovou spektrální složkou), a tím organismus stimulovat k aktivitě, a naopak málo světla večer (bez modrých a zelených vlnových délek).

 

Biodynamické osvětlení

 

Vybíráme-li osvětlení do domácnosti, běžně se na trhu setkáme se žárovkami, které vyzařují buď studené (bílé), nebo teplé (žluté) světlo. Pro určení barvy (neboli teploty chromatičnosti) světla slouží veličina udávaná v kelvinech (K), přičemž za teplé je považováno světlo s hodnotami 3 300 K a méně a za studené je naopak označováno světlo s hodnotami nad 5 000 K. V současnosti již existuje i osvětlení, které svoji barvu a intenzitu umí měnit v souladu s naším biologickým denním rytmem, a proto je označováno jako biodynamické.

 

Dual White osvětlení

 

Osvětlení Dual White, dokáže měnit teplotu chromatičnosti v rozmezí od 2 000 do 6 000 kelvinů (respektive od 1 800 do 4 500 K). Zároveň umožňuje uživatelům regulovat intenzitu světla podle potřeby, a přizpůsobit tak osvětlení aktuální činnosti či denní době. Takové osvětlení je pro člověka mnohem přirozenější, než kdyby po celý den svítil například jen bílým (nebo naopak žlutým) světlem. Dual White, jež je k dostání ve formě bodových světel, přisazených svítidel, LED panelů či LED pásků, má navíc vysoký index podání barev (tzv. CRI nebo též Ra), který na stupnici od 0 do 100 udává věrnost podání barev v porovnání s denním světlem. Čím je CRI vyšší, tím jsou barvy přirozenější, a tedy méně zkreslené. CRI u produktů dosahuje hodnoty až 97.

 

DUAL WHITE OSVĚTLENÍ PRO CHYTROU DOMÁCNOST

 • Změna teploty chromatičnosti
  v rozmezí od 2 000 do 6 000 K (respektive od 1 800 do 4 500 K)
 •  24 voltů
  Hlavní výhodou napětí na 24 V je bezpečnost, úspora energie a dlouhodobá svítivost.
 • Stmívatelnost
  Intenzitu světla lze přizpůsobit celodenním aktivitám, a to pomocí jakéhokoli stmívače typu PWM.
 • Vysoká kvalita osvětlení – CRI 90+
  Údaj CRI označuje míru věrnosti umělého světla v porovnání se slunečním světlem. Čím je CRI vyšší, tím se barvy jeví realističtěji. Všechny výrobky disponují vysokým CRI, a to až v hodnotě 97.
 • 5letá záruka
  Vztahuje se na všechny produkty.

Text: Kristýna Brožová, časopis INTRO